Kripto borsası Huobi, personelinin %20’sini işten çıkarmayı planlıyor

Investing.com – Tron kurucusu ve Huobi borsasının danışman heyeti lideri Justin Sun, Reuters’a verdiği demeçte Huobi’nin işçisinin %20’sini işten çıkarmayı planladığını söyledi. 

Huobi borsasının Ekim ayında About Capital Management’ın M&A fonu tarafından satın alınmasının akabinde borsanın global danışmanlık heyetinin başına geçen Justin Sun, o periyotlarda borsayı kendisinin aldığına dair söylentileri yalanlamıştı. Akabinde borsanın danışman heyetine seçilen Sun, o periyottan bu yana Huobi ile ilgili kritik kararlarda öne çıkan isim oluyor. 

Justin Sun, Reuters’a yaptığı bilgilendirmede işçi azaltımı kararı yanında platformun 2023’ün birinci çeyreğinde yapısal ahenk sürecini tamamlama niyetinden bahsetti. Huobi, geçtiğimiz ay global faaliyetlerde Huobi Küresel olarak isimlendirilen unvanında değişiklik yaparak tüm faaliyetlerini Huobi markası ismi altında toplama kararı aldı. 

Borsada kelam sahibi olan Sun, tekrar yapılan sürecinin kısa vadede sancılı bir süreç olmasını beklediklerini aktarırken uzun vadede borsa için avantajlı olacağını argüman etti.

Huobi söylentileri HT ve TRX’te satışları tetikledi

Huobi’nin işçi azaltımına gideceği söylentileri, günlerdir konuşuluyordu. Sun, son açıklamasıyla bu söylentileri doğrulamış oldu. Geçen haftaki söylentiler ortasında borsanın maaş ödemelerini prestiji para yerine sabit kripto para ile ödeyeceği ve işçinin bu karara karşı çıkması da vardı. Bu gelişmenin yanında Twitter’da Huobi’nin dahili irtibat ve geri bildirim kanallarını kapattığına yönelik söylentiler de var.

Huobi borsasıyla ilgili olumsuz yorumlar görülürken borsanın süreç hacminde de dikkate kıymet bir düşüş kaydedildi. Son raporlara nazaran Huobi’nin süreç hacmi son 24 saatte %20’nin üzerinde düşüş kaydetti. Bunun yanında borsa ile ilgili söylentiler lokal varlığı HT ve Tron ekosisteminin kripto varlığı TRX’i de olumuz etkiledi. HT, dünden bu yana %15’in üzerinde düşüş görerek 4,5 dolara kadar geriledi. TRX ise %10’a yakın düşüşle 0,05 doların altını test etti.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu