Kripto Paraları Sınıfladı! – Kriptokoin.com

Avustralya, düzenlemeye rehberlik etmesi için ‘kripto eşleme’ kripto sınıflandırma sistemini yayınladı. Kriptokoin.com olarak Avustralya’nın yayınladığı bu belgenin detaylarını sizler için derledik.

Kripto sınıflandırma belgesi yayınlandı

Avustralya Hazinesi, dijital para birimlerini ve diğer dijital varlıkları hükümetin ileriye dönük düzenleyici yaklaşımına rehberlik edecek kilit kategorilere göre sınıflandıran ‘kripto eşleme’ danışma belgesini 3 Şubat’ta yayınladı.

Ağustos 2022’de Avustralya, kriptoların varlıklarının ve ilgili hizmetlerin nasıl düzenlenebileceğini belirlemeye yardımcı olmak için ülkede bulunan çeşitli tokenleri haritalandırma niyetini duyurdu. Hazine, ülkede kullanılan tüm dijital varlıkların özelliklerini varlık türlerine, temel kodlarına ve diğer tanımlayıcı teknolojik ve işlevsel özelliklerine göre sınıflandırmak için araştırdı.

3 Şubat tarihinde yayınlanan istişare belgesi, bu sürecin doruk noktasıdır ve ‘kripto ekosistemini tanımlamada teknik bir yaklaşım ve ekosistemi finansal hizmetler düzenleyici çerçevesinin belirli bölümlerine göre haritalandırmada yasal bir yaklaşım’ alır.

Hazine, kriptonun düzenlemesi ile ilgili tüm tartışmalarda atıfta bulundukları sınıflandırma için ‘ördek gibi görünüyor, ördek gibi yürüyor’ ilkesine bağlı kalmaya devam ettiklerini açıkça belirtiyor.

Sınıflar ise şu şekilde belirtildi

Kripto varlıkları, Avustralya’nın finansal hizmetler düzenleme çerçevesinden hariç tutulmaz veya ‘oyulmaz” diye yazdılar. “Herhangi bir ürün (bir kripto varlığı dahil), teknolojik temellerinden bağımsız olarak, işlev kapsamına giriyorsa veya belirli finansal ürün tanımlarından birini karşılıyorsa finansal bir ürün olacaktır.” diye belirtildi. Rapor, dijital varlıkları üç ana kategoriye ayırıyor:

  • Kripto ağları: Kripto tokenlerini barındırabilen dağıtılmış bir bilgisayar sistemi’ olarak tanımlanan bunlar, ‘kripto tokenlerinin ve ‘akıllı sözleşmelerin’ kaydedildiği platformlardır.
  • Kripto tokenleri: ‘Bir kişi tarafından’ özel olarak kullanılabilen veya kontrol edilebilen ‘dijital bilgi birimi olarak tanımlanır.
  • Akıllı sözleşmeler: “Bir kripto ağının veri tabanında yayınlanan ve müdahale riski olmadan önceden tanımlanmış ve belirleyici bir şekilde çalışması garanti edilebilen bilgisayar kodu” olarak tanımlanır.

Belge, Avustralya’nın ‘işlevsel çevresini’ ‘bir kişinin aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını gerçekleştirdiği veya edindiği herhangi bir’ tesis ‘olarak tanımlar: (a) finansal yatırım yapar; (b) finansal riski yönetir; ve (c) gayri nakdi ödemeler yapar.

Ardından, üç temel konsepte dayanan bir token eşleme çerçevesi uygular: ‘kripto ekosistemindeki çeşitli ürünleri dikkate almak ve bunları işlevsel çevreye göre değerlendirmek için kullanılabilen’ tokenler, token sistemleri ve işlevler.

Token sistemleri

Yazarlar, bu çerçeveye dayanarak, her biri iki varlık türü içeren iki token sistemini özetlemektedir:

Aracı token sistemleri: Tipik olarak aracılar veya aracılar tarafından yerine getirilecek işlevler için bir söz veya düzenlemeyi içerir. İçerikleri ise kriptonun varlık hizmetleri ve aracı kriptoların varlıklarıdır.

Genel token sistemleri: “Bir aracının veya acentenin gelecekte bir işlevi yerine getireceğine dair bir söz içermeyen”, bunun yerine doğrudan bir kriptonun ağı tarafından sağlanan işlevleri içerenler. Bunlar ise ayrıca ağ tokenleri ve genel akıllı sözleşmeleri içermektedir.

Rapor, 3 Mart 2023’e kadar toplayacağı halktan geri bildirim istenerek sona eriyor. Geri bildirim, 2023’ün ortalarında piyasaya sürülecek olan dijital varlıkların saklanması ve lisanslanması çerçevesini bilgilendirmek için kullanılacak.

Bununla birlikte hükümet, kriptoyu mevcut finansal çerçeveye uydurmayı tercih etmeye devam ediyor. Avustralya Mali Hizmetler Bakanı Stephen Jones, 23 Ocak’ta Sydney Morning Herald ile yaptığı röportajda dijital para birimlerinin finansal ürünler olarak düzenlenmesine ilişkin önceki açıklamalarını pekiştirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu