Memur Zammı Seyyanen Ödemelere Nasıl Etki Edecek?

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisi, enflasyon farkını da hesaba katarak maaşlarındaki artışı görecek. Bu dönemde oluşan enflasyon farkının yanı sıra, 7. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenen zamların etkisiyle memur maaşlarında iyileşme olacak.

Enflasyon Verilerine Göre Milletvekili Maaşları 230 Bin TL'ye Çıktı!

Enflasyon Verilerine Göre Milletvekili Maaşları 230 Bin TL’ye Çıktı!

Memur maaşlarındaki yüzde 49,25’lik artışa ek olarak, memurların 2023 Temmuz ayında aldığı oransal artışa ek olarak seyyanen 8 bin 77 lira ilave ödeme yapılmıştı. Bu ay içerisinde memur maaşlarına yansıyacak olan zam ve ilave ödeme, memurlar arasında merakla bekleniyor.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, yaptığı değerlendirmede, 2023 Temmuz ayında yapılan ilave ödemenin memur maaşlarını doğrudan etkileyen bir kalem olduğunu belirtti. Memur maaşlarındaki artışların birçok farklı kalem tarafından belirlendiğini vurgulayan Zengin, memur maaşlarının toplamının bu kalemlerin toplamından oluştuğuna dikkat çekti.

Memur ve memur emeklilerinin maaş artışlarından kaynaklanan 14 günlük fark ödemeleri de bu ay içinde yapılması bekleniyor.

“12 bin 55 lira olarak maaşlara yansıyacak”

Artık bu kalemlerden biri de 8 bin 77 lira olarak temmuz ayında maaş bordrolarına eklenen ilave ödeme var. Bu ilave ödeme de örneğin ocak ayında yüzde 49,25 artış yapıldı. Bu artış bu kalemi de etkiliyor. 8 bin 77 liralık ilave ödemeye yüzde 49,25’lik bir artış sağlanacak. Bu bir gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu olarak maaşlara eklendi. 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bir rakam olarak bordrolarda yer alıyor. Bu rakam temmuz ile aralık ayında 8 bin 77 lira olarak net yansımıştı. Ocak ayından itibaren de 12 bin 55 lira olarak maaşlara yansıyacak.

“Maaşların bir bölümüne artış yapmama gibi bir durum söz konusu değil”

Bundan sonra örneğin 2024 temmuz ayında memur maaşlarına ne kadar artış yapılırsa bu rakam da artık artıştan yararlanacak. Kamuoyunda memura verilen yüzde 49,25’lik artıştan seyyanen olduğu zannedilen ama teknik adı ilave olan bu rakamın etkilenmeyeceği iddiasının doğru olmadığını hemen ifade edelim. Dolayısıyla örneğin bir memurun 30 bin lira aldığını varsayalım aralık ayında. Bunun 22 bin lirası diğer kalemlerin toplamı, 8 bin 77 lirası da ilave ödemenin kalemi toplam 30 bin lira aldığını varsayalım. Bu kişinin maaşı 30 bin lirası yüzde 49,25 oranından artacak yaklaşık diyelim ki 45 bin liralık bir artış olacak. Dolayısıyla maaşlarda, maaşın bir bölümüne yüzde 49,25, 8 bin 77 liralık kısmına artış yapmama gibi bir durum söz konusu değil. Eline geçen maaş neyse bu yüzde 49,25’ten yararlanacak. Fakat ilave ödeme aralık ayında 8 bin 77 liraydı. Ocak ayından haziran ayına kadar ilk 6 aylık dönemde 12 bin 55 lira olarak bordrolarda görülecek. Bu da zaten yüzde 49,25 artışın sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Başa dön tuşu