Kripto para piyasasındaki yükselişler kalıcı olmayabilir

Danışmanlık ve aracılık firması Bernstein, kripto para piyasaları üzerine hazırladığı son rapor ile dikkat çekti. Rapora nazaran BTC ve altcoin’lerde görülen ralli, kripto para piyasalarının iç dinamikleri nedeniyle kalıcı olmayabilir.

Bernstein, Ocak ayı başlarında kripto para piyasalarının geri dönüş yapacağına raporlarında yer vermişti. Firmadan son gelen raporda ise yükselişin devamlılığına ait soru işaretleri görüldü. Hafta başı prestijiyle gelen yeni raporda kripto paralardaki kışın şimdi sona ermediğinin altı çizildi. Dev firmaya nazaran birkaç şirket hâlâ BTC ve altcoin’ler için satış riskini devam ettiriyor.

Bernstein, FTX çöküşü ve Genesis’in iflas müracaatına dikkat çekti. Raporda, bu şirketlerin hâlâ satış riski barındırdığı yer aldı. Lakin analistlerce bu şirketlerin, “varlıklarının likit olmayan altcoin’ler olması” görece olumlu değerlendirildi. Ayrıyeten Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için ani bir satış riskinin devam ettiğinin altı çizildi.

Raporu hazırlayan analistler, risklerin devam etmesinin “kripto para rallisini sürdürülebilir olmaktan çıkardığına” işaret ediyor. Analist Gautam Chhugani ve Manas Agrawal, mevcut fiyat hareketlerinin de risklerle orantılı ilerlediğini raporladı. Çünkü Bernstein’ın raporunda, BTC ve altcoin alımlarının dış sermayeden mahrum olduğuna dikkat çekildi:

Kripto Para Bölümünde Küçülmeler Devam Ediyor

Daha evvel Coinbase borsasının Japonya operasyonunu durdurduğu görüldü. Üstelik Coinbase, 2023’te de geçtiğimiz yıl olduğu üzere işten çıkarma kararları aldı. En son gelen olumsuz haber ise iflas başvurusu yapan Genesis’in borçlu olduğu Gemini borsasından geldi. Kripto para borsasının sözcüsü CNBC’ye verdiği demeçte, Gemini’nin çalışan sayısının %10 azalacağını söyledi.

Singapur merkezli kripto para borsası Crypto.com ise geçtiğimiz hafta emsal bir iş gücü azaltma kararı aldı. Borsa bir blog yazısı ile global iş gücünün yüzde 20’sini işten çıkardığını açıkladı. Takip eden süreçte Blockchain.com da yaklaşık 110 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu. Tüm bu işten çıkarmalar, bölümün küçülmeye devam ettiği ve kripto para kışını şimdi atlatılamadığına işaret ediyor.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Başa dön tuşu