SEC, kripto borsası Gemini ve yatırım şirketi Genesis Global’e dava açtı

SEC, Genesis ve Gemini’yi, kayıt dışı menkul değer arz ve satışı ile suçladı. Gemini’ye ilişkin kripto para kredi programı nedeniyle Genesis de yargılanacak.

Genesis, FTX kripto para borsasının çöküşünün akabinde müşterilerin para çekim süreçlerini askıya aldı. Bu süreçte Gemini Earn programında bulunan 900 milyon dolarlık kripto para da Genesis’te kaldı. Genesis şimdi Gemini borsasına yönelik bir geri ödeme sağlamadı. Bu durumun, her iki şirketin mali ekonomik tablosuna ziyan verdiği görüldü. Çünkü Genesis ve Gemini sıklıkla iflas söylentileri ile anılıyor.

Gemini ve Genesis arasında kriz derinleşirken düzenleyiciler de harekete geçti. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), kayıt dışı menkul değer arzı ile şirketlere dava açtı. Bir SEC yetkilisi, “Earn programı Genesis’e ilişkin olsa da her iki şirket sorumlu pozisyonda.” dedi. SEC’den gelen açıklamada ise kişisel yatırımcıların Earn üzerinde yer alan paralarını çekemediğine dikkat çekildi.

SEC Lideri Gensler, mevcut durumun SEC’in kripto paralara karşı tavrını haklılaştırdığını savundu:

Kripto Para Platformları ve Varlıkları Kıskaca Alındı

ABD’de kripto paralara yönelik hizmet sunan şirketler, giderek artan ölçüde yasal düzenleyiciler ile karşılaşıyor. Misal biçimde Ripple (XRP) üzere altcoinler de bu durumdan hissesini alıyor. Bilhassa de FTX borsasının çöküşü, bu platformların yargılanması için uygun bir taban yarattı. Mevcut yerin inşa edilmesi ise Gemini’nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss’ın reaksiyonunu çekti. Kurucu ortak, SEC’in atılımının akabinde hayal kırıklığına uğradığını söz etti:

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Başa dön tuşu