Ücretsiz Doğal Gaz Mayıs’a Kadar Devam Edecek!

Sabah gazetesinin Barış Şimşek tarafından aktarılan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki başarılı keşiflerinin ardından vatandaşlara verdiği ücretsiz doğalgaz sözü tutuluyor. Nisan ayında devlet, tüm doğalgaz ödemelerini üstlenirken, bu tarihten bu yana vatandaşlara 25 metreküp doğalgaz ücretsiz olarak sunuluyor.

İlkbahar ve yaz aylarında doğalgaz tüketimi azaldığı için milyonlarca vatandaş son 3-4 aydır doğalgaz faturası ödemedi. Ancak şimdi hava soğuyor ve doğalgaz vanaları yeniden açılıyor, bu nedenle bu aydan itibaren fatura ödemeleri tekrar başlayacak. Bu süreçte 25 metreküp doğalgaz hala ücretsiz olarak sunulacak, böylece vatandaşlar için bir rahatlama sağlanmış olacak.

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yüzde 68,01'e Yükseldi!

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yüzde 68,01’e Yükseldi!

Her Ay 25 Metreküp Doğalgaz: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Müjdesi Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki 710 milyar metreküplük doğalgaz keşfi sonrası Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nde gerçekleştirilen karaya çıkarma töreninde önemli bir müjde verdi. Bu müjdeye göre, konut, ibadethane ve Cemevi aboneleri, 1 ay boyunca doğalgaz ücreti ödemeyecekler ve 25 metreküpe kadar olan tüketimleri 1 yıl boyunca ücretsiz olacak.

Bu kapsamda Nisan 2023’te 19.8 milyon abone hiçbir doğalgaz faturası ödemezken, o tarihten bu yana her ay 25 metreküp doğalgazı ücretsiz kullanıyor. Yaz aylarında tüketim 25 metreküp altında olduğu için milyonlarca haneye fatura çıkarılmadı. Müjdenin verildiği tarihten bugüne kadar toplam 3.2 milyar metreküplük doğalgaz bedeli Hazine tarafından karşılanırken, toplam destek miktarı 16 milyar TL’yi aştı. Bu uygulama, vatandaşlara önemli bir ekonomik rahatlama sağlamış durumda.

1 MAYIS 2024’E KADAR

Karadeniz gazında ücretsiz 25 metreküp doğalgaz uygulaması 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek. Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının 6.13 TL olduğu düşünüldüğünde Mayıs 2024’e kadar konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküpün ücretsiz olması ile faturalardan aylık 153.25 TL alınmayacak.

153 TL’Sİ DEVLETTEN

Yaklaşan kış ayları sebebiyle ısınmak için doğalgaz kullanacak olan hanelerde 25 metreküpü aşan tüketim için yeniden fatura çıkarılmaya başlanacak. Hesaplama şöyle yapılacak; örneğin vatandaş ekimde 50 metreküp tüketimde bulunduysa, 25 m3’ü yani 153 TL’sini devlet ödemeye devam edecek, vatandaşa ise kalan 25 m3 için 153 lira tutarında fatura çıkarılacak.

Devlet faturalarda 1 Mayıs 2024’e kadar her ay yalnızca 25 m3’lük tüketimi karşılamaya devam edecek. Ön ödemeli sayaç kullanıcıları ise kendi satın aldıkları gazdan ön tüketim yapacaklar, yeni yüklemeye gittiklerinde 25 m3’lük hak edişleri kartlarına ücretsiz yüklenerek mahsuplaşma yapılacak.

DESTEK 43 MİLYARI BULACAK

Devlet ücretsiz doğalgaz çalışması kapsamında vatandaşın faturalarına Mayıs 2024’e kadar toplamda 43 milyar TL’lik katkıda bulunmuş olacak.Mevcutta doğalgaz faturalarının yüzde 75’ini, elektrik faturalarının ise yüzde 50’sini sübvanse etmeye devam eden Hükümet, geçen yıl vatandaşa 200 milyar TL’lik enerji desteği verdi. Bu yıl ise bu desteğin 394 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

Başa dön tuşu