Piyasalar Fed’i gözlerken dolar haftaya düşüşle başladı

Investing.com – Piyasa iştirakçilerinin, Fed’in Şubat ayında üst üste ikinci kere faiz artırımına gideceğine dair bahis oynamasıyla, dolar haftaya dokuz ayın en düşük düzeyini test ederek başladı.

Fed yetkilileri 1 Şubat’taki siyaset toplantısından evvelki “sessizlik dönemine” giriyor lakin Wall Street Journal’da hafta sonu yayımlanan bir haber, bir sonraki artırımın son toplantıda görülen 50 baz puan yerine 25 baz puanlık ufak bir artış olacağı tarafındaki beklentileri güçlendirdi.

Geçtiğimiz hafta perakende satışlar ve sanayi üretiminde kayda paha düşüşlerin yaşandığı bir dizi zayıf iktisat verisi, iş gücü piyasasında devam eden güce karşın ABD iktisadının yılsonunda keskin bir halde yavaşladığı izlenimini verdi. Bu durum; Perşembe günü açıklanacak olan ve çeyreklik büyüme oranının, üçüncü çeyrekteki %3,2’den %2,6’ya gerilemesinin beklendiği ABD Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın ön verisinde de görülebilecek.

Dolar endeksi, %0,3 düşüşle 101,515 düzeyine gerileyerek evvelki haftaki kayıplarını artırdı. Dolar, Fed’in geçtiğimiz Mart ayında faizleri artırmaya başlamasından bu yana elde ettiği kazanımların neredeyse tamamını geri vermiş oldu.

ING’den Chris Turner, müşterilerine gönderdiği bir notta, “Veri takvimi teoride bu hafta doları zayıf tarafta tutmalı.” dedi. “Ancak dolar endeksi esasen epeyce uzun bir yol kat etti ve piyasanın, gelecek haftaki FOMC toplantısı öncesinde kısa dolar durumlarını artırmaya hazır olup olmadığından şüpheliyiz.”

Buna rağmen merkez bankaları faiz artırımına daha yavaş başlayan öteki para üniteleri, hâlâ daha uygun performans gösteriyor. Dünya Ekonomik Forumu’nda ECB yetkililerinin, bir sonraki faiz hamlesinin “önemli” – yani 25 baz puandan fazla – olacağında ısrar eden arka arda yorumlarının akabinde euro, %0,5 artışla 1,0913 dolara yükseldi. Piyasa yeniden de yıl sonuna kadar ECB’nin birinci faiz indirimini fiyatlamaya devam ediyor.

Aynı biçimde piyasa, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) uzun vadeli tahvil getirileri için maksadını muhafaza kararlılığını test ederken yen güçlenmeye devam ediyor.

Maliye Bakanı Shun’ichi Suzuki, Pazartesi günü parlamentoya yaptığı açıklamada “Japonya’nın kamu maliyesi, pandemi sonrasında talebi sürdürmek için çaba ederken daha evvel görülmemiş derecede ağırlaştı.” dedi. Bu durum hükümeti, artan borç hizmeti yüküyle başa çıkma konusunda hazırlıksız bırakıyor.

Çin’de Ay Yeni Yılı tatilinin başlaması ve diğer bölgelerde piyasayı hareketlendiren bilgilerin azlığı nedeniyle Pazartesi günü piyasalar genel olarak sakin geçecek.

Bununla birlikte ilgi çekebilecek iki para ünitesi, ilgili ülkelerin ortak bir para ünitesi oluşturma konusunda görüşmelere başlamasının akabinde real ve peso olacak. Real, her vakit değişken olmakla birlikte son yıllarda peso ile karşılaştırıldığında bir istikrar modeli olmuştur.

Yazar: Geoffrey Smith

Başa dön tuşu